Bavarska magično putovanje u svet bajki
Ni hiljade pažljivo odabranih reči nisu dovoljne da opišu sve lepote modrih glečerskih jezera, snežnih alpskih vrhova i čudesnih viteških dvoraca koji krase jedinstvenu i neponovljivu Bavarsku. Spoj nesvakidašnje lepote prirode i ljudske kreativnosti i mašte učinili su da Bavarska postane jedna od omiljenih destinacja turista iz čitavog sveta.
Putovanje u ovu prelepu zemlju bajki u svima nama budi želju da ponovo budemo deca. Turistička agencija Eta tours Vam sada omogućava da upoznate i na pravi način doživite ovu sunčanu stranu Alpa. O brojnim bavarskim gastronomskim specijalitetima, prvenstveno belim kobasicama i vrhunskom pivu suvišno je i govoriti, jednostavno ih trebate probati i uživati u prazniku dobrih ukusa.
Bavarska sa površinom od 70 hiljada kvadratnih kilometara predstavlja najveću od 16 nemačkih saveznih država. U ovoj bogatoj regiji danas živi oko 13 miliona stanovnika.
Još od 12.veka ulogu glavnog političkog, kulturnog i ekonomskog centra čitavog juga Nemačke ima grad Minhen. Pored ovog prelepog grada po svom značaju i veličini ističu se još i stari gradovi Nirnberg, Augsburg i Ingolštad.
Uz granicu sa Austrijom izdižu se visoki planinski vrhovi, od kojih je svakako najviši Zugspitze sa 2.962 metra. Statistika govori da Bavarska ima čak 109 prirodnih planinskih jezera. Najveće i najpoznatije je svakako jezero Kimsee, koje zbog svoje velike površine i dubine od 72 metra nazivaju“Bavarsko more”. Pored ovog bisera treba još pomenuti i jezera Ammersee, Štarnbergsee i Koningsee. Uspavane doline i zelena polja Bavarske presecaju brojne reke od kojih su najvažnije Dunav, In, Isar i reka Lech.
Turistička agencija Eta tours organizuje posetu i obilazak dva najlepša dvorca Bavarske, dvorac Nojšvanštajn i dvorac Linderhof. Oba dvorca su plod bujne mašte kontraverznog kralja Ludviga II iz dinastije Vitelsbah, koja je vladala ovim prostorima čak osam vekova.
Princ Ludvig II je rodjen 1845.godine u kraljevskoj palati Nimfenburg u Minhenu i već sa 19.godina zbog iznenadne i prerane smrti svoga oca Maksimilijana II postaje novi vladar Bavarske kraljevine. Odmah nakon krunisanja 1864.godine donosi odluku da izgradi tri dvorca koji će predstavljati njegovo utočište i mesto za beg od stvarnosti. U ovu svrhu potrošio je ogromna novčana sredstva, a kada je državna kasa ostala prazna krenuo je sa suludim zaduživanjem na raznim adresama širom Evrope. Zbog svoje sumanute vladavine mnogi su smatrali da je kralj mentalno oboleo. Nakon totalnog finansijskog sloma državne blagajne proglašen je za neuračunjivu osobu i bio primoran da abdicira 1886.godine. Nakon samo par dana 13.juna iste godine, pronadjen je mrtav na obali alpskog jezera Štarnberg zajedno sa svojim lekarom doktorom Gudenom. Okolnosti ovog misterijoznog slučaja su do danas ostale obavijene velom tajni i nikada nisu potpuno rasvetljene. Kralj Ludvig II je sahranjen u kapeli crkve Svetog Mihaila u Minhenu i prestavlja jednu od najintrigantnijih ličnosti bavarske istorije.
Dvorac Nojšvanštajn se nalazi na 815 metara nadmorske visine u blizini malog grada Fussen. Izgradjen je u neoromaničkom stilu u periodu od 17 godina, od 1869. do 1886.godine po nalogu kralja Ludviga II Vitelsbaha. Kralj je inspiraciju za ovaj dvorac našao u starom riterskom zamku iz 12.veka Wartburg u Tiringiji. Glavni arhitekta dvorca je bio Edvard Ridl koji se ranije proslavio izgradnjom čuvenog etnografskog muzeja Pet kontinenata u Minhenu.
U unutrašnjosti dvorca pored kraljeve spavaće sobe, trpezarije i biblioteke, ističu se dve velike sale – Sala pevača i Sala trona.
„Sala pevača“–dimenzija 27x10 metara koja je oslikana motivima iz germanske mitologije prvenstveno likovima vitezova Persifala koji je uporno tragao za svetim gralom i njegovog sina hrabrog Loengrina. U ovoj impozantnoj Sali je 1933.godine održan koncert povodom pedeset godina od smrti Riharda Wagnera, koga je kralj Ludvig II izuzetno voleo i poštovao. Od tada se u ovoj Sali pevača redovno održavaju koncerti ozbiljne muzike i izvode velika operska dela, najčešće sa istoriskom tematikom.
Druga sala je „Sala Trona“ koja je dimenzija 20x12 metara sa visinom svoda od 13 metara. Radjena je u vizantijskom stilu, a autor je poznati arhitekta Julius Hofmann. Na mozajicima sale su prikazani likovi dvanaest apostola kao i šest kanonisanih svetih kraljeva: Sv.Stefan od Ugarske, Sv.Vaclav od Bohemije, Sv. Hajnrih II nemački sveti rimski car, Sv. Luj IX od Francuske, Edvard ispovednik od Engleske i Olaf II od Norveške. Takodje su prisutni motivi iz srednjevekovne viteške tradicije.
Na samom kraju drugog svetskog rata, par meseci je u ovom dvorcu čuvano kulturno blago i brojna umetnička dela koje su nacisti opljačkali širom Evrope. Na sreću, saveznici su u maju 1945.godine u jednom rudniku soli u Austriji pronašli svo umetničko blago i vratili ga pravim vlasnicima.
Dvorac Nojšvanštajn danas poseti preko dva miliona posetilaca u toku godine. Zbog svoje izuzetne lepote poslužio je i kao inspiracija Voltu Dizniju da po njegovom uzoru izgradi čuveni dvorac Peteljuge u Diznilendu.
Nedaleko od dvorca, nalazi se biserno glečersko jezero Alpsee čija je najveća dubina 62 metra. Dužina obale ovog predivnog planinskog jezera je 4,7 km a površina jezera iznosi 88 hektara.
Nakon 60 kilometara vožnje, nalazi se još jedan dvorac koji je izgradio kralj Ludvig II- dvorac Linderhof.
Ovaj dvorac je sagradjen za samo četiri godine u periodu od 1874. do 1878.godine, u neorokoko stilu, po uzoru na palate slavnih francuskih kraljeva Luja XIV i Luja XV.
Linderhof je kraljev najmanji dvorac i jedini koji je u potpunosti završen. Kralj Ludvig II je živeo u ovom dvorcu od 1876. godine i smatrao ga je svojom neslužbenom rezidencijom. Arhitekta dvorca Linderhof je bio čuveni Georg fon Dollmann. Unutrašnjost krasi legendarna Sala ogledala, a u uredjenom dvorskom dvorištu se nalazi više objekata: Muzički paviljon, Kaskade, Venerin hram i kapela Svete Ane.
Turistička agencija Eta tours iz Beograda Vam nudi izvrsnu priliku da na najbolji mogući način upoznate ovaj čudesni deo Srednje Evrope. Nadamo se da ćemo se uskoro družiti ispod magičnih Alpa.