Peruđa Centar Umbrije
Peruđa Italija postaje sve popularnije mesto u ovoj zemlji. Oni koji žele da vide bukvalno slojeve italijanske istorije a da im je dosadila gužva u Rimu, Veneciji i Firenci, okreću se Peruđi. Jer, ovde vas čeka isti italijanski šarm – pasta, vino, tipične kitnjaste fasade jarkih boja, a još nema onoliko turista kao u drugim gradovima.
Upravo zbog toga je sada pravi momenat da odete u Peruđu i Umbriju, da uživate u opuštenoj šetnji i da ne morate baš uvek da čekate na sto u restoranu ili na ulaz u muzej. Pored toga, probaćete italijanske tartufe kojima Umbrija obiluje, kao i pršutu od divlje svinje.
Peruđa Italija je gotovo isto udaljena od Rima, kao i od Firence. Nalazi se u Umbriji, jedinoj italijanskoj regiji na Apeninskom poluostrvu koja ne izlazi na more i koja je poznata po poljoprivredi.
Zašto je putovanje u Peruđu specifično? Upravo zbog toga što je ovo jedan od najstarijih italijanskih gradova koji potiče iz vremena civilizacije Etruraca a koji su naseljavali ove prostore još u devetom veku pre naše ere. Istorijski centar grada se, karakteristično za Etrurce, nalazi na vrhu brda, oko koga se u dolini kroz vekove širilo naselje.
Danas do vrha možete da se popnete pokretnim stepenicama koje će vas odvesti do tunela ispod samog grada. A otkud ovde tuneli? To je još jedna specifičnost putovanja u Peruđu. Jer, kada je grad izgubio rat polovinom 16. veka, papa je uništio većinu srednjovekovnih građevina i podigao novo utvrđenje preko njih. Ispod je, međutim, čitav sistem ulica, zidova sa prozorima, stepenica, ostao netaknut. Između ostalog, mogu da se vide čak i delovi etrurskog luka i parče zida.
Dakle, kako se penjete u stari centar grada, tako idete korak po korak kroz istoriju, i to modernim pokretnim stepeništem.
Osim što ćemo zajedno prošetati glavnim šetalištem koje se zove Corso Vannucci, pokazaćemo vam i čuvenu zgradu Palazzio dei Priori iz 13. veka na Trgu Četvrtog novembra, ali i slojeve svake druge zgrade koju do pola krasi srednjovekovni stil a onda se nadovezuju romantizam ili neoklasicizam. Gradska katedrala ili Katedrala Svetog Lorenca takođe se nalazi na ovom trgu, koji je bio centar naselja i u vreme Rimljana.
Ovde se danas dolazi da posedite u baštama kafića i restorana, ili da se osunčate na stepeništu pored Fontane Maggiore. Šetalište je uvek živo, uvek se odnekud čuje muzika i miriše čokolada. Jer, u Peruđi se održavaju dva izuzetno popularna festivala – Džez festival u julu i Festival Euročokolade u oktobru. Kad god da dođete treba da probate „baći“ (ili „poljupce“) iz lokalne fabrike čokolade Peruđine. Čokoladice su zgodne i da se uzmu kao poklon.
Ne propustite da se nasumice proštete kroz uske uličice sa obe strane centralnog šetališta. Doći ćete u prolaze gde mogu da prođu eventualno jedna majušna italijanska kolca, i to ako se vi sklonite u neki haustor. Jarko žute i narandžaste fasade ostaće vam u pamćenju, kao i brojni lukovi između zgrada, ali i sjajan pogled sa uzvišenja na umbrijsku dolinu.
Ako sa nama putujete u Peruđu leti, svratite na đelato. Ako ne, uđite u lokalnu poslastičarnicu i tražite tradicionalni kolač Salame del Re Umbro, s pravom popularan u čitavoj regiji.