Apulija Topli zagrljaj juga Italije
Na turističkoj karti sunčanog apeninskog poluostrva prebogatog sa prirodnim i umetničkim lepotama koje su se gomilale vekovima, posebno mesto zauzima italijanska regija Apulia.
Ova južna regija – zbog svog geografskog položaja popularno nazvana štikla italijandske čizme predstavlja pravi slatki izazov za svakog istinskog ljubitelja Mediterana. Zaista se može reći da Apulia odnosno Pulja kako je nazivaju njeni stanovnici, predstavlja pravi kutak magičnog Mediterana kakav je on nekada bio. Na trgovima i ulicama prekrasnih gradova Apulije prepliću se arhitektonski stilovi i naslage bogatog istorijskog nasledja. Turistička agencija Eta tours iz Beograda je svojim dragim putnicima od nedavno približila ovu bajkovitu regiju u želji da upoznaju i dožive jug Italije na najbolji mogući način.
Apulia ima površinu od 19 hiljada kvadratnih kilometara i u njoj danas živi oko četiri miliona stanovnika. Regija je dobila ime po drevnom italskom narodu Apulima koji su nastanjivali ove prostore još pre dolaska antičkih grka. Od 6 veka pre Hrista na prostoru juga Italije grci formiraju svoje trgovačke kolonije takozvane emporije, a cela regija je nazivana Magna Grecia. Glavni politički, privredni i kulturni centar ove regije je svakako grad Bari. Antički Barium je predstavljao važno mesto na putu Via Traiana i uz Brindisium važan privredni centar u vreme Rimske republike.
Zanimljivo je da su ovim prostorima nekih dvadesetak godina vladali arapi iz Magreba koji su u 9-om veku formirali svoj Emirat Bari. Nakon njih Apuliju i ceo jug Italije zauzimaju vizantinci koji ostavljaju dubok istorijski trag. Njihova viševekovna vladavina okončana je dolaskom Normana koji na čelu sa Vojvodom Robertom Giskardom nakon trogodišnje opsade zauzimaju grad Bari i njegovu okolinu.
Ljudima sa naših prostora jedna od glavnih asocijacija na Bari i Apuliju je veza sa svecem Svetim Nikolom. Ovaj znameniti hrišćanski propovednik i svetac je živeo na prostoru Male Azije u 4 veku. Nakon okončanja ovozemaljskog života sahranjen je u mestu Mira današnje Derme u Turskoj. Zbog pretnje od strane turaka seldžuka koji su nadirali sa istoka, grupa italijanskih mornara je mošti sveca prenela u Bari 1087. godine gde se i danas nalaze. U čast Svetog Nikole podignuta je prekrasna bazilika 1198. godine. Ovu čuvenu romaničku baziliku su darivali i posećivali brojni srpski srednjevekovni vladari.
Turistička agencija Eta tours za svoje drage putnike organizuje i brojne izlete u gradove i mesta širom čarobne regije Apulie. Gradić Alberobello se nalazi na 54 kilometra od Barija. Mesto koje danas ima oko 11 hiljada stanovnika je prvenstveno čuveno po svojim belim kamenim kućicama koji se nazivaju Truli. U Alberobellu i okolini postoji čak oko 1.500 ovih malih kućica. Truli su prvi put nastali u 16. veku tokom vladavine grofa Akvaviva. Ovaj hrabri plemić je kao nagradu za uspehe u borbi protiv otomana od Kralja Aragona Ferdinanda Napuljskog dobio na upravu područje Alebrobella. Obzirom da su kraljevski poreznici i dalje dva puta godišnje dolazili da ubiraju porez od siromašnih seljaka koji su živeloi na njegovom domenu, grof Akvaviva je došao na ideju kako da im pomogne da izbegnu plaćanje poreza centralnoj vlasti u Napulju. Po njegovoj zamisli počeli su da prave male kamene kućice bez korišćenja maltera i drugih vezivnih materijala. Kada bi na obližnjim osmatračnicama uočili dolazak kraljevskih poreznika, seljani bi odmah pomoću konopa koji podseća na laso američkih kauboja rušili do temelja svoje male kućice. Poreznici bi zatekli samo gomilu kamenja tako da nisu imali šta da im oporezuju i naplate. Nakon odlaska kraljevskih poreznika, u roku od dva dana, seljaci bi veoma brzo iznova sagradili svoje domove. Ova tradicija je postojala sve do polovine 19.veka. Danas Trulli svojim bajkovitim i neobičnim izgledom privlače pažnju i kamere brojnih turista koji posećuju ovo slikovito mesto.
Na samo 38 kilometara vožnje od glavnog grada regije Barija, nalazi se čuveno turističko mesto na obali Jadrana – Polinjano a Mare. Ovaj primorski gradić je prvenstveno poznat po svom istorijskom jezgru u kome se prepliću uske uličice i mali trgovi pjacete. Rodno mesto poznatog pevača italijanskih kanconi Domenika Modunja takodje ima predivnu plažu Cala Paura. U svakom slučaju Polinjano predstavlja nezaobilaznu tačku u turističkom obilasku regije Apulia.
U Apuliji se nalazi i najstariji grad u celoj Italiji čudesna i neopisiva Matera. Smatra se da je mesto nastalo još 7.500 godina pre Hrista i da je od tada permanentno nastanjeno. Ono što Materu čini posebnom su trogloditske kuće i crkve u pećinama. Neke od njih su nastanjene još od perioda neolita. Zbog svog neobičnog izgleda i velikog istorijskog značaja Matera se od 1993.godine nalazi na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine. U Materi se danas snimaju brojne serije i filmovi. Njene trogloditske pećinske kuće možete prepoznati u kadrovima filmova: Ben Hur, No time to Die, kao i u poznatoj seriji u produkciji RAI-a Zamenik Tužioca.
U geografskom smislu Apulija se može podeliti u tri mikro regije. Poluostrvo Gargano gde se nalazi istoimeni nacionalni park, Salento prelepi biser Jadrana na samom jugu, koga zbog magičnih peskovitih plaža smatraju evropskim Maldivima, kao i ruralnu krašku visoravan Murdje sa brojnim vinogradima i maslinicima.
Apulia sa svojim brojnim prirodnim i kulturno-istorijskim lepotama predstavlja novu destinaciju na našim prostorima. Turistička agencija Eta tours iz Beograda će u narednom periodu našim dragim putnicima omogućiti da upoznaju i dožive jug Italije na najbolji i najlepši mogući način.
Vidimo se uskoro na prelepim peščanim plažama i raskošnim baroknim trgovima Apulie.